Silymarin maka

Silymarin maka

Silymarin maka - na ochranu jater, stimulaci a posílení organismu včetně zlepšení sexuálních funkcí.
V polovině minulého roku byl uveden na trh nový přípravek Silymarin maka firmy Naturprodukt CZ, jehož autorem je kolektiv vedený prof. MUDr. Vilímem Šimánkem DrSc. z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Tento, patentově chráněný doplněk stravy navazuje na vynikající a svým způsobem jedinečné přípravky z ostropestřce mariánského a oleje semen černého rybízu či jakonu, Silymarinu forte a Silymarinu jakon, které byly mj. oceněny cenami Agentury pro inovační podnikání a jsou rovněž patentově chráněny.

Účinky silymarinu, komplexu účinných látek ze semen ostropestřce mariánského, jsou známé již po staletí. Jsou to především pozitivní účinky na ochranu a zlepšení funkce jater, podporu jejich regenerace, ale také zlepšení trávení, především funkce žlučníku. Silymarin dále zvyšuje antioxidační kapacitu krve při likvidaci škodlivých radikálů. U Silymarinu forte a Silymarinu jakon jsou tyto účinky potencovány ω-3 polynenasycenými kyselinami oleje černého rybízu resp. nestravitelnými β-oligofruktany. Obě tyto komponenty společně se silymarinem rozšiřují indikační šíři přípravků tím, že zlepšují trávení a snížují hladiny triacylglycerolů a cholesterolu v krvi. Vysoká kvalita obou přípravků je podpořena originální výrobní technologií tzv. mikronizací, která zásadním způsobem zlepšuje vstřebatelnost účinných látek a tím je lépe zajištěn jejich vliv na fyziologický stav organismu. Obsah účinných látek je u obou doplňků stravy standardizován.

Přípravek Silymarin maka, který je také vyráběn technologií mikronizace, má částečně rozdílné účinky. Mimo ostropestřce mariánského, který má stimulující vliv na jaterní funkce, přípravek obsahuje standardizované množství „peruánského ženšenu“ – maky (Lepidium meyenii, Brasicaceae) – u nás zatím poměrně málo známé, ale velmi účinné léčivé rostliny. Maka zlepšuje fyzickou a psychickou výkonnost, imunitu a má povzbuzující vliv na sexuální funkce, a to jak u mužů, tak u žen.

Maka je rostlinou peruánských And, pěstovaná v nadmořské výšce 3000 – 4000 m. Území, kde je pěstována se vyznačuje nepříznivými klimatickými podmínkami, extrémními rozdíly teplot během dne a noci, nízkým obsahem kyslíku v atmosféře, intenzivním ultrafialovým zářením, suchým počasím během zimy a silnými jarními dešti. Protože se maka musela přizpůsobit těmto nepříznivým životním podmínkám, má sama velmi dobré účinky na zvýšení odolnosti organismu. Proto si ji tamní obyvatelé nesmírně cení a používají ji v denní stravě i jako léčivou rostlinu (používají nejvíce kořen a listy a to jak v čerstvé, tak sušené podobě) k udržení zdraví, ale i řešení řady zdravotních a psychických problémů.
Tamní populace původních obyvatel And je zdravá, adaptovaná na nepříznivé životní podmínky, netrpí depresemi a stresem. Maka obsahuje kvalitní bílkoviny bohaté na esenciální aminokyseliny, cukry, řadu biogenních prvků (např. železo, draslík, hořčík, měď, zinek atd.), významné je zastoupení fytosterolů a dalších biologicky aktivních látek.
Díky vysokému obsahu cenných látek maka posiluje imunitní systém, snižuje riziko vzniku nádorových onemocnění prsu, žaludku a jater, zlepšuje metabolismus tuků, absorpci živin z potravy, reguluje hormonální rovnováhu, snižuje negativní účinky stresu a chrání organismus před celkovým vyčerpáním. V odborné literatuře byly publikovány stimulační účinky maky na tvorbu klíčového hormonu mládí dehydroepiandrosteronu (DHES), který zpomaluje stárnutí a zvyšuje fyzickou aktivitu. Maka má rovněž významný vliv na sexuální aktivitu a libido jak u mužů tak žen. Pro svůj účinek na kvalitu spermatu je maka rostlinou doporučovanou sexuology.
Přípravek Silymarin maka obsahuje 100 mg extraktu ze semen ostropestřce mariánského, silymarinu, standardizovaného na silybin, a 300 mg mikronizovaného prášku z hypokotolů maky. Přípravek není vhodný pro děti. Doporučená denní dávka jsou 2 tablety po jídle.
Silymarin maka je ideálním doplňkem stravy pro lidi, kteří dbají o své fyzické a duševní zdraví a jsou vystaveni ve vysoké míře stresu, pracují v extrémním zatížení a žijí ve vysokém tempu. Dále těm, kteří jsou ohroženi různými typy infekcí nebo potřebují vhodný přírodní povzbuzující přípravek, který lze užívat s většinou léčiv předepisovaných u osob s metabolickým syndromem. Přípravek byl klinicky hodnocen jako bezpečný.

Shrnutí výhod doplňku stravy Silymarin maka:
- Kvalitní a účinný přípravek s vysokou vstřebatelností zajištěnou výrobní technologií - mikronizací.
- Vhodný pro lidi pečující o své fyzické a duševní zdraví.
- Působící detoxikačně a antioxidačně.
- Má pozitivní vliv na zvýšení celkové imunity organismu.
- Upravuje hladinu lipidů v krvi.
- Působí tonizačně a vůči stresu, zvyšuje celkovou výkonnost.
- Zlepšuje sexuální funkce u mužů i žen.
- Zlepšuje kvalitu spermatu.
- Pozitivně působí na jaterní funkce a trávení.
- Denní dávka je 2 tablety po jídle.
- Přípravek není určen pro děti.

MUDr. František Stokláska

Napsáno 12.7.2010
» seznam článků


Copyright 2010. Mapa webu | XHTML | CSS